niedziela, 30 listopada 2014

Luc Tuymans w Poznaniu

We wtorek, 25 listopada, studenci oraz wykładowcy Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na Wydziale Anglistyki UAM w Poznaniu mieli okazję spotkać się ze światowej sławy artystą – Lukiem Tuymansem. Flamandzki malarz zawitał do naszego miasta, aby odebrać tytuł doktora honoris causa tutejszego Uniwersytetu Artystycznego oraz z okazji otwarcia wystawy „DE. FI. CIEN. CY” w Art Stations Foundation, gdzie oprócz sporego wyboru prac na papierze, można zobaczyć wykonany na miejscu rysunek ścienny.


Wszystko zapowiadało, że będzie to typowe posiedzenie z serii „Usiądźmy, a ja opowiem wam o swoich artystycznych inspiracjach”, co zapewne również byłoby niezwykle ciekawe, ale… artysta zaskoczył wszystkich zgromadzonych (dość licznie!) i zabrał nas do samej galerii, w której wciąż przygotowywano wystawę, by tam opowiedzieć nam o swoich pracach, przemyśleniach i wzorcach.

Jako że w spotkaniu uczestniczyli jedynie studenci i wykładowcy, Tuymans przemawiał do nas pięknym standardowym niderlandzkim (jak dowiedzieliśmy się później – specjalnie odszedł od swojego dialektu), a studenci jak zaczarowani słuchali opowieści o jego rodzimych pisarzach, historycznych inspiracjach, a także dość zabawnych i uszczypliwych historyjek o polskich artystach, z którymi miał okazję współpracować. Chętnie też odpowiadał na pytania studentów, wciąż będąc zadziwionym, że otacza go tak liczne grono młodych ludzi, mówiących w jego języku.

Było zabawnie, było pouczająco, było artystycznie. Nie każdy ma przecież okazję zobaczyć jak wygląda tworzenie wystawy „od kuchni”, a tym bardziej posłuchać na żywo i w kameralnym gronie opowieści światowej sławy artysty na temat jego sztuki i przeszłości.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację spotkania, wszystkim przybyłym (ci, którzy nie byli niech zazdroszczą), a także panu Tuymansowi (chociaż i tak tego nie przeczyta).

Anna Soroko (1MA)

Ja z kolei chcę złożyć ogromne podziękowania głównej organizatorce wydarzenia - Dorocie Pawlickiej (2BA) – oraz mgr inż. Michałowi Wenderskiemu i mgr Martynie Pędzisz za pomoc w przygotowaniu przedsięwzięcia. Podziękowania kieruję również w stronę wykładowców, którzy umożliwili studentom uczestnictwo w spotkaniu. Heel hartelijk bedankt!

Martyna Borowska (2BA)













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz